Apple, ilk olarak Eylül ayında piyasaya sürülen iOS ve iPadOS 14 işletim sistemlerinde beşinci büyük güncelleme olan iOS 14.5 ve iPadOS 14.5‘i kullanıma sundu.

iOS 14.5 ile birlikte iPhone ve iPad’lere, Apple Watch ile bir iPhone’un kilidini açma, çift SIM kullanıcıları için 5G desteği, yeni emoji karakterleri ve yeni Siri sesleri gibi birçok farklı özellik gelmiş oldu.

iOS 14.5 ile Gelen Yenilikler

Apple, geçtiğimiz yıl Unicode konsorsiyumu tarafından yayınlanan Emoji 13.1 sürümü kapsamında iOS 14.5 ile birlikte 200’den fazla yeni emoji kullanıma sunmuş durumda. Yeni emojiler arasında büyülenmiş yüz, alevli kalp, sakallı kadın gibi dikkat çeken emojiler de bulunuyor.

Apple Haritalar’da yeni özellikler

Apple Haritalar, Google Haritalar ve Waze’de uzun zamandır bulunan kaza raporları, yoldaki tehlikeler ve radar noktaları paylaşma özelliği kazanıyor. Söz konusu özellik, Apple kullanıcılarının kendi aralarında trafik deneyimini kolaylaştırmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Fitness+ için AirPlay 2 desteği

Apple’ın yeni abonelik hizmeti olan Fitness+’taki en büyük eksiklik, yalnızca iPhone, iPad ya da Apple TV‘de kullanabiliyor olmanızdı. Ancak yeni gelen AirPlay 2 desteği ile uyumlu TV’lerin tamamına ekran yansıtma özelliği geliyor.

“Hey Siri, Acili Ara”

siri acili ara
Yeni bir özellik olarak Siri, sesli komut ile acil yardım talep etmenizi mümkün kılıyor. “Hey Siri, acili ara” komutunu verdiğinizde ekranda komutu iptal edebilmenize imkan sağlayan üç saniyelik bir geri sayım bulunuyor. Geri sayım sırasında komutu iptal etmezseniz Siri, yerel acil yardım ekiplerini arıyor. Türkiye için bu acil yardım çağrısının 112 olduğunu tahmin ediyoruz.

Oyun kumandası desteği güncellendi..

iOS 14.5 ile birlikte yeni nesil oyun konsolları PlayStation 5, Xbox Series X ve Xbox Series S oyun kollarını iPhone ya da iPad ile senkronize edebileceksiniz. Şüphesiz ki bu özellik, mobil oyuncular için ilaç gibi gelecek.

AirTag Destekleme

Spring Loaded etkinliğinde tanıtılan akıllı takip cihazı AirTag için cihazlara destek eklendi.

Batarya Optimizasyonu

iPhone’unuzun pilinde herhangi bir performans sorunu tespit edilirse, iPhone sorunu kalibre ederek telefonunuzun batarya verilerini güncelleyecek.

iOS 14.5 nasıl yüklenir?

Normal şartlarda iOS 14.5 cihazınıza ulaştığında bir bildirim alırsınız ancak bu bildirimi almadıysanız Ayarlar>Genel>Yazılım Güncellemeleri adımlarını uygulayıp güncellemeyi manuel olarak indirerek yükleyebilirsiniz. Herhangi bir aksiliğe karşı verilerinizi yedeklediğinizden ve cihazınızın şarja takılı olduğundan emin olmanızı tavsiye ediyoruz.

Detaylı olarak aşağıdaki Video üzerinden inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.