Apple, WWDC 2019 etkinliğinde tanıttığı yeni Mac işletim sistemini herkes için ücretsiz olarak indirmeye açıktı. Merak edilen macOS Catalina çıktı. iOS 13 ve iPadOS sonrasında WWDC 2019’un en çok beklenen ana yazılımlarından macOS Catalina indirmeye sunuldu. Mac dünyasının en yeni işletim sistemi, baktığımızda ilk olarak artık çok eskiyen iTunes’u tarihe gömerek karşımıza ayrı Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamalarını çıkarıyor. Birçok kişinin merakla beklediği Sidecar özelliğiyle iPad’leri kablosuz bir ikinci monitör haline getirebilen yeni sürüm, bu sayede Mac dünyasına Pencil desteğini de getiriyor. Sesli kontrol özelliği dikkat çeken yeni sürüm, böylelikle özellikle engelli kişiler için harika olmak üzere yepyeni bir dönemi başlatıyor. Yeni işletim sistemi “Find My Friends” ve “Find My iPhone” uygulamalarını da bir araya getiriyor. Karşımıza bunlar yerine tek bir “Find My” uygulamasını çıkaran Apple, böylelikle kullanımı gerçekten daha kolay hale getiriyor. Yeni sürümde aynı zamanda Mac Catalyst özelliği de bulunuyor. Mac Catalyst sayesinde geliştiriciler, zaten bildiğiniz ve sevdiğiniz iPad uygulamalarından kolayca Mac uygulamaları oluşturabiliyorlar. Bu sürümde 32-bit uygulamaların sonu geliyor. Yani Catalina artık sadece 64-bit uygulamalar kullanılabiliyor. Bu açıdan buna mutlaka dikkat edilmesi gerekirken, yeni sürümle ilk olarak iOS tarafına gelen Apple Arcade servisi de Mac dünyasına açılıyor. Buna ek olarak Ekran Süresi uygulaması da sunulan yenilikler arasında yer alıyor.

Apple macOS Catalina önemli bir sürüm

Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, yeni sürüm hakkında “macOS Catalina ile, Mac’e başta Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamalarının yeni bağımsız sürümleri olmak üzere birçok yeni uygulama geliyor.” diyor ve ekliyor: “Kullanıcılar, iPad ve Apple Pencil’ı kullanarak Mac uygulamalarıyla etkileşim kurmanın yeni yollarını sunan Sidecar ile çalışma alanlarını nasıl genişletebildiklerini gördüklerinde çok memnun olacaklar. Ve geliştiricilere yönelik yeni teknolojiler sayesinde bu sonbaharda Mac’e daha da fazla harika üçüncü taraf uygulama eklendiğini görecekler. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. Detaylı bilgi için http://www.log.com.tr/yasal-uyari-ve-kullanim-sartlari

macOS Catalina’ya hangi bilgisayarlar geçebiliyor?

macOS Catalina
Apple’ın yayımladığı tam liste şu şekilde karşımıza çıkıyor: MacBook (2015 başı veya daha yeni modeller), MacBook Air (2012 ortası veya daha yeni modeller), MacBook Pro (2012 ortası veya daha yeni modeller), Mac mini (2012 sonu veya daha yeni modeller), iMac (2012 sonu veya daha yeni modeller), iMac Pro (2017) ve Mac Pro (2013 sonu veya daha yeni modeller).

 iPad’inizi ikincil ekran olarak kullanabilirsiniz

macOS
iPad sahipleri için en ilginç yeni macOS Catalina özelliğinin iPad’i ikincil ekran olarak kullanmanızı sağlayan Sidecar olduğunu söyleyebiliriz. Bunu yapmak içinse ya iki cihazı bir kablo ile birbirinize bağlamanız ya da aynı Wi-Fi ağına bağlı olmanız gerekiyor. Bu sayede iPad’inizdeki araçları ve paletleri kullanırken çalışmanızı Mac’inizde görüntüleyebilir veya her iki ekranın da aynı şeyi göstermesini sağlayabilirsiniz.

Notlarınızı daha kolay yönetebilirsiniz

MacBook Air
Apple’ın açıklamalarına göre yeni galeri görünümü ve daha güçlü arama özellikleri, notlarınızı hiç olmadığı kadar hızlı bulmanızı sağlıyor. Paylaşılan klasörler sayesinde bir notlar klasörünün tamamı üzerinde başka bir kişi veya grupla iş birliği içinde çalışabiliyorsunuz. Böylece tüm not klasörlerini aynı anda paylaşarak uygulamayı iş birliği açısından daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Apple hesabınıza macOS’tan erişebilirsiniz

Artık Apple hesap bilgilerinize doğrudan Sistem Tercihleri’nden erişebilirsiniz ve bu küçük bir değişiklik gibi görünse bile potansiyel olarak çok faydalı bir seçenek. Bu özellik sayesinde kayıtlı cihazlarınızı, ödeme ve gönderim ayrıntılarınızı gibi seçenekleri görüntüleyebilir, işlerinizi daha kolay halledebilirsiniz.

Daha detaylı incelemek istiyor iseniz gerekli videoyu aşağıda paylaşıyor olacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.