Microsoft, Redstone 4 güncellemesini Insider kullanıcılara sundu.

Windows 10 Redstone 4 17035 sürümü, Insider kullanıcılara ön izleme olarak sunuldu. Pek çok yeniliği beraberinde getiren sürümün tüm kullanıcılara ne zaman ulaşacağı ise henüz bilinmiyor.

Internet Explorer’ın yerine gelen Edge için yenilikler devam ediyor. Artık sekmelerde açık olan sayfaların seslerini ayrı ayrı kapatabileceğiz. Böylece arka planda kendiliğinden müzik çalmaya başlayan siteleri susturabileceğiz. E-kitapları kaydetme ve kitapları daha kolay yönetme seçenekleri de Edge’e eklenenler arasında.

Yeni Redstone 4 sürümü, ayarlar menüsünde çeşitli düzenlemeler getiriyor. Dokunmatik klavye ve el yazısı için basit geliştirmeler yapılırken, standart klavye donanımıyla yazı yazarken kelime önerisi yapılması için de seçenek sunuluyor. Hata içermesi muhtemel Redstone 4 17035 sürümünü kurmak için güncelleme ayarlarından Microsoft Insider’ı aktifleştirmeniz gerekiyor.

Bu yeniliklerin yanında yıllardır düzeltilmeyen, görev çubuğundan bir pencere seçip “Taşı” dediğimizde pencerenin taşınamaması ve farklı çözünürlükte tam ekran bir uygulama çalışırken alt-tab yaptığımızda tüm pencerelerin dağılması sorunlarını ne zaman çözecekler, merakla bekliyoruz.

Aşağıdaki  özellikler Windows 10 Redstone 4 1803 17035 arayüz değişikliklerinden bahsedeceğim;

Hareket Merkezi

Karanlık tema seçeneğini kullanırken , bağlantılar metni şimdi geçerli sistem vurgu rengini kullanır. Ek olarak, “Tümünü temizle” metni, düğmenin eylemini daha net hale getirmek için “Tüm bildirimleri temizle” olarak değiştirilmiştir. Eylem Merkezi bağlantıları Action Center artık tüm bildirimleri reddetmek için iki parmakla dokunma hareketini destekliyor.
Bir bildirim reddedilmeyi desteklemiyorsa
, tost şimdi bir ok yerine bir X gösterecektir ve bir bildirime yanıt yazarken ve bunu kazayla reddederseniz, Eylem merkezi taslak otomatik olarak kaydedecektir.

Cortana

Koleksiyonlar Cortana’nın bu şeyleri topladığı gibi, koleksiyonları kullanarak bunları özelleştirebileceğiniz organize bir listeye yerleştirirsiniz. Ayrıca, özellik onu kullandığınız gibi öğrenir, yani sevmediğiniz öğeler gelecekte görünmeyebilir.
Cortana uygulaması ve Eylem Merkezi’nde görünmek yerine Cortana eylemlerini daha az kafa karıştırıcı hale getirmek için, tüm Cortana’nın harekete geçmeniz gereken proaktif içeriğinin ilerlemesi yalnızca Action Center’da görünecektir.
Bu değişiklikle Cortana uygulamasının artık daha üretken hale getirmek için ipuçları, yardım ve araçlar sağlamak için daha fazla alanı var.

Oyun çubuğu

Windows 10 yeni tasarımı, kullanımı kolay ayarları ve yeni saati ile yeni bir Oyun çubuğu sunuyor. Koyu, açık veya güncel tema rengini kullanma seçenekleri. Yakalamak, mikrofon ve kamerayı açmak ve Mikser akışınızın başlığını düzenlemek için yeni düğmeler Oyun çubuğu 

Yakında Paylaşım Bu güncellemede, yakındaki cihazlara Bluetooth veya Wi-Fi bağlantısı (Apple’ın AirDrop özelliğine benzer) kullanarak kablosuz olarak en az çaba harcayarak her tür dosya ve web bağlantısını paylaşmanıza olanak tanıyan Yakın Paylaşımlı adlı yeni bir özellik de bulacaksınız .
Deneyim varsayılan olarak etkinleştirilmiştir ve bunu, Eylem Merkezi’ndeki Hızlı işlem düğmesini kullanarak veya Ayarlar uygulamasında Deneyim paylaşım sayfasını kullanarak etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayarlar deneyimindeki yenilikler

Windows 10 sürüm 1803’te (Redstone 4), Ayarlar uygulaması sağa hizalanmış başlıklar içeren daha küçük simgeler içeren yeni bir ana sayfa ile bir revizyon gerçekleştiriyor.

Bölümler şimdi sol taraftaki Akrilik malzeme efektini içeriyor, ev düğmesi artık bir ev ikonu ve diğer pek çok ayar ve iyileştirme. Windows 10 sürüm 1803’teki ayarlar uygulamasıAyrıca, ışık teması kullanılırken, Reveal vurgulama efekti, öğeleri gezinirken daha koyu kenarlıklar göstermeden öncekinden daha belirgindir, ancak listelerdeki ve ağaç görünümlerindeki Border Reveal efektini kaldırır. Bunu yalnızca Ayarlar uygulamasında değil, Windows 10’da da göreceksiniz. 

Aşağıdaki paylaşacağım videoda daha detaylı olarak yenilikleri izleyebilirsiniz. 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.